7 Aralık 2014

Talat Halman'ın Ardından İki Kelam Etmek

Üç gün önce öyle birisi gitti ki aramızdan... Birkaç gazetede ufacık bir haber oldu, bitti. O da eski bakanlığının hatırına. Kızdım. Kıymetli insanları yaşarken harcamamıza, öldükten sonra bile hakkını teslim edememize kızdım... Üç kuruş etmeyecek ne idüğü belirsiz zavallıların manşetleri süslemesine, ülke idare etmesine, köşeyi hızlı yoldan dönmesine, televizyonlarda "uzman" olarak bize kakalanmasına... Sığırların dünyasında ot olmaya... Kızdım işte.

Wikipedia'da Talat Sait Halman'a bir bakın hele. Türkçe makale yarım sayfa, İngilizce başlık onun beş katı. Adam Amerika'nın en iyi üniversitelerinde, Princeton'da, Columbia'da, Pennsylvania'da, New York'da onlarca yıl hocalık yapmış, bölüm başkanı olmuş. Türk dilini, edebiyatını, kültürünü, Ortadoğu'yu, Yunus Emre'yi, Nasrettin Hocayı anlatmış. Mevlana'yı ABD'de meşhur etmiş. Shakespeare'i, Faulkner'ı, eskimo şiirlerini Türkçeye çevirmiş. Şiir yazmış bol bol. Onlarca kitap yayınlamış. Türkiye'nin ilk kültür bakanı olmuş. Tiyatroyu, sanatı desteklemiş, ama lafta değil, bunun amme ihtiyacı olduğuna gönülden inanarak yapmış bu işi. Memleketin ilk kültür elçisi olmuş. UNESCO Hizmet madalyası almış, İngiltere Kraliçesinden "Knight Grand Cross" alıp "sir" olmuş, dünya yazarlarının en meşhur oluşumu PEN'de yürütücü komite üyesi olmuş. Daha bu böyle gider.

Donanımlı zekasını kibar ve hınzır gülümsemesinin ardına gizler, karşısındakine tevazuyla yaklaşır, kimseyi kırmaz dökmezdi. Hayatımda gördüğüm en klas adamlardan biriydi.
En son Bilkent Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi dekanıydı. Kapısındaki yazıyı gören herkes kendini bir toparlayıp öyle girerdi odaya: "Nezaketle çalınız, zarafetle giriniz."
Talat Hoca bize birkaç gömlek büyük geldi. Mekanı cennet olsun.

8 yorum:

 1. Ben de fb'taki bir arkadas postu ile ogrendim. Bize hakikaten buyuk gelmis :/

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir yazı, ne kadar haklısınız. Hislerime tercüman olmuşsunuz.
  Böyle zarif ve özel bir adamın ölüm haberinin verilişi bu şekilde olmamalıydı.
  Yeryüzünü aydınlatan en parlak yıldızlardan biri kaydı oysa..
  Mekanı cennet olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle insanlardan o kadar az var ki, onları da bu kadar umursamamamız içime dokunuyor... Teşekkürler Zeugma...

   Sil
 3. Yıllarca karşılığında hiçbir şey beklemeden ülkesi için çalışan insanların varlığından bile ancak ölümünden sonra haberdar olabildiğimiz bir ülkede baş köşede yer alanları, bağıra bağıra istemesek de etrafımızı çevreleyen insanları düşündükçe içim sıkılıyor. Yazınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öfkemde yalnız olmadığımı bilmek güzel. Esas ben teşekkür ederim.

   Sil
 4. Talat Hoca çok başkaydı, çok. Oktay Akbal, Ferit Edgü kalanların kıymetini bilmemiz lazım..

  YanıtlaSil